از رویداد WWDC 2020 اپل چه انتظاراتی داریم؟

رویداد WWDC 2020 اپل
 

اپل امسال رویداد WWDC 2020 خود را احتمالا به گونه‌ای کاملا متفاوت با سال‌های اخیر برگزار می‌کند اما هدف مثل همیشه یکسان است و باید منتظر رونمایی از چیزهای جالبی در آن باشیم.

رویداد WWDC 2020 اپل امسال کاملا به صورت آنلاین برگزار می‌شود و این یعنی یکی دیگر از کنفرانس‌های پرطرفدار و مهیج، قربانی ویروس کرونا شد. اما خب ظاهرا اپل هم مشکل خاصی با این قضیه ندارد چون صرفا روش برگزاری آن تغییر کرده و قرار نیست معرفی چیز خاصی با تاخیر مواجه شود.

اپل معمولا رویداد WWDC خود را در مرکز کنوانسیون سن خوزه برگزار می‌کرد ولی امسال دیگر مکان برگزاری اهمیت خاصی ندارد چون تماما قرار است به صورت آنلاین و احتمالا از طریق برنامه توسعه دهنده اپل پخش شود. با این حال برگزاری رویداد به این صورت مخاطبین بیشتری را در پی خواهد داشت خصوصا در بخش‌های آغازین.

این بخش از کنفرانس همیشه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده که خب در مراسم آنلاین هم چیزی از اهمیت آن کم نمی‌شود. تیم کوک، مدیرعامل اپل در همان ابتدا با معرفی قابلیت‌های جذاب و جدید سیستم عامل iOS، در واقع اصل مطلب کل کنفرانس را بیان می‌کند.

به نوعی می‌توان گفت او صحنه را برای چگونگی نمایش و معرفی قابلیت‌های جدید آماده می‌کند. در واقع بعد از صحبت‌های تیم کوک است که توسعه دهندگان به خوبی با قابلیت‌های جدید آشنا شده و آن را فرا می‌گیرند تا بتوانند این ویژگی‌ها را به شکلی که از ما از آن‌ها استفاده می‌کنیم در بیاورند.

معرفی سخت‌افزار در رویداد WWDC 2020 اپل

رویداد WWDC 2020 اپل

همیشه این سخنرانی آغازین است که بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد. باقی صحبت‌ها و توضیحات در بحث‌های توسعه دهندگان شرح داده می‌شود اما معمولا تمام خبرگزاری‌ها و مطبوعات می‌خواهند ببینند رویداد چگونه آغاز می‌شود.

بدین ترتیب اپل از این فرصت استفاده می‌کند تا آنچه را که مطبوعات منتظر تماشای آن هستند را عرضه کند. دقیقا به همین شکل بود که سال گذشته، در رویداد WWDC 2019 از وجود مک پرو اگاه شدیم. خبر دار شدن از وجود چنین دستگاهی به این خاطر نبود که توسعه دهندگان باید برای آن آماده می‌شدند یا کار خاصی انجام دهند، در واقع این تصمیم اپل بود تا کاربران را از هدف بعدی خود آگاه کند.

همین توجه زیاد کاربران به بخش آغازین باعث شده اپل همیشه در WWDC به وجود سخت‌افزارهای خود اشاره ‌کند ولی امسال احتمالا شاهد معرفی تعداد بیشتری از آ‌ن‌ها خواهیم بود. اگرچه تقریبا غیر ممکن است اپل دستگاهی جدید را به کاربران نشان دهد اما احتمال اینکه ببینیم این شرکت در محصولات خود از پردازنده‌های ARM به جای اینتل استفاده کند بسیار زیاد خواهد بود.

این یک دلیل است برای اینکه توسعه دهندگان زودتر از هر چیزی از تغییرات صورت گرفته و یا زمان رخ دادن آن آگاهی یابند. به همین دلیل بود که اگر به خاطر داشته باشید، استیو جابز در سال ۲۰۰۵ حرکت اپل از PowerPC به اینتل را به صورت رسمی اعلام کرده بود.

اپل می‌تواند با اعلام اینکه کامپیوترهای مک مجهز به پردازنده ARM در چه تاریخی در راه هستند، دست توسعه دهندگان را برای طراحی برنامه‌های مختلف برای مک باز بگذارد. چون آن‌ها می‌خواهند از این بابت که چه میزان وقت باید برای طراحی برنامه‌ها بگذارند مطلع شوند.

اپل می‌تواند برای سهولت کار توسعه دهندگان، ورژن مبتنی بر ARM برنامه Xcode (ابزار کد نویسی و توسعه اپلیکیشن برای محصولات اپل) را عرضه کند و آن وقت توسعه دهندگان تنها به دستگاهی با پردازنده ARM نیاز خواهند داشت که البته به آیپد برای انجام این کار دسترسی دارند.

اما چیزی که احتمال وقوع آن پایین است، معرفی دستگاهی نظیر آی‌مک خواهد بود. اگرچه رخ دادن این اتفاق غیر ممکن نخواهد بود. با این اوصاف این اولین رویداد واقعی اپل در سال جاری است و این شرکت می‌تواند گجت‌های بیشتری را معرفی کند.

بیشتر بخوانید: اپل در رویداد WWDC ارائه پردازنده‌های ARM برای کامپیوترهای مک را تایید می‌کند

اپل ایرتگز (AirTags)

رویداد WWDC 2020 اپل

اما اگر اپل بخواهد از محصولی رونمایی کند، احتمالا ایرتگز خواهد بود تا بتواند از تمام پتانسیل نرم‌افزاری که شرکت قرار است معرفی کند بهره ببرد. این یعنی احتمالا شاهد رونمایی از ایرتگز خواهیم بود.

اپل می‌تواند هنگامی که از iOS 14 حرف می‌زند، از ایرتگز نیز رونمایی کند. این گجت، ردیاب هوشمندی برای یافتن محصولات گم شده است. بنابراین اگر ایرتگز در رویداد یاد شده رونمایی شود، این سوال پیش می‌آید که آیا می‌توان با iOS 13 هم از آن بهره برد یا فقط باید به نسخه ۱۴ این سیستم عامل مجهز شد.

در هر دو صورت اپل توجه زیادی را به خود جلب می‌کند. اگر ایرتگز فقط از iOS 14 پشتیبانی کند یعنی اپل ماه‌ها قبل از عرضه رسمی یک محصول آن را برای سهولت کار توسعه دهندگان معرفی می‌کند و اگر هم این وسیله با iOS 13 سازگار باشد یعنی در عین حال که به بررسی نرم‌افزار جدید پرداخته می‌شود، سیستم عامل قدیمی هم مورد توجه قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: چگونه آیفون، آیپد و مک بوک گم شده را در حالت آفلاین پیدا کنیم؟

معرفی نرم‌افزار در رویداد WWDC 2020 اپل

اما اگر از دایره شک و گمان خارج شویم می‌توانید با اطمینان بگوییم در رویداد WWDC 2020 اپل قطعا از سیستم عامل macOS 10.16 رونمایی می‌شود. همینطور هم iOS 14 و iPadOS 14 به همراه watchOS 7 و tvOS 15.

سیستم عامل‌ها می‌توانند دلیل خوبی برای معرفی سخت‌افزارها باشند. مثلا از لحاظ تئوری اپل می‌تواند از آیفون ۱۲ یا اپل واچ سری ۶ برای معرفی قابلیت‌های iOS 14 و watchOS 7 استفاده کند اما خب می‌دانیم همچین اتفاقی برای این دو محصول نخواهد افتاد.

هرچند مطمئن هستیم حتی اگر با تاخیر اما عرضه آیفون ۱۲ و اپل واچ سری ۶ قطعا امسال و در کنار هم اتفاق خواهد افتاد. معمولا اپل در ماه سپتامبر از محصولات خود رونمایی می‌کند اما شاید این تاریخ با کمی تاخیر مواجه شود.

اما برای معرفی محصولاتی مثل اپل تی‌وی هیچ برنامه خاصی وجود نداشته و اپل هر زمان که حس کند توجه زیادی جلب می‌شود از آن رونمایی می‌کند. بنابراین اینکه در رویداد پیش رو حرفی از تلویزیون اپل به میان بیاید جای تعجبی نخواهد داشت.